Seachem Flourish Nitrogen, 250 ml

Idealisk kvävekälla för planterade akvarier

151 kr

(604 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 250 ml

I lager från 23. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 29. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Blandning av kvävekällor
  • Tillför nitrat och ammonium
  • Säker för ryggradslösa djur

Ofta köpt tillsammans med Tropica Akvariejord, 9 L

Seachem Flourish Nitrogen, 250 ml 151 kr (604 kr / l)
Tropica Akvariejord, 9 L 496 kr (55 kr / l)
Totalpris: 647 kr
Beskrivning

Växter behöver tre makronäringsämnen – kväve, fosfor och kalium. Det koncentrerade Flourish Nitrogen™ består av en blandning av kvävekällor som levererar kväve både i nitratform och i ammoniumform, vilket är den form som växterna föredrar.

Flourish Nitrogen™ innehåller komplexerat ammonium i en icke tillgänglig form, vilket förhindrar att fritt ammonium frigörs i akvariet tills det används av växterna. Först efter omvandling från urea (karbamid) blir ammonium tillgängligt.

Ofarligt för ryggradslösa djur.

Tips: Maximal nytta uppnås vid samtidig användning med Flourish Phosphorus™ och Flourish Potassium™.

Artikelnr.: SEM-4626
Innehåll: 250 ml
EAN: 000116062602
Tillverkarnr.: 4626
Marken (Hersteller): Seachem
Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Seachem Laboratories, 1000 Seachem Drive, GA 30650, Madison, USA, www.seachem.com
Behörig representant som EU-ansvarig person: E.A. european aquaristics GmbH, Deichstrasse 189, 27804, Berne, Tyskland, europeanaquaristics.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Seachem Flourish Nitrogen

2 kundrecensioner i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
3 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

3 recensioner

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.