Tropic Marin SYN-BIOTIC Havssalt, 10 kg

För en synergieffekt

758 kr

(76 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 10 kg

Bara 2 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Farmaceutiskt rent salt
  • För marina akvarier
  • Med bioaktiva ämnen
  • Med bakteriell näring
  • Innehåller kalcium och magnesium
  • Med alla huvud- och spårämnen

Ofta köpt tillsammans med ARKA Special Blend, 473 ml

Tropic Marin SYN-BIOTIC Havssalt, 10 kg 758 kr (76 kr / kg)
ARKA Special Blend, 473 ml 290 kr (613 kr / l)
Totalpris: 1 048 kr
Beskrivning

Tropic Marin SYN-BIOTIC är ett farmaceutiskt rent havssalt som innehåller alla viktiga element och spårämnen som finns i tropiskt havsvatten. Alla de 70 spårämnena är optimalt lösta och stabiliserade av de bioaktiva ämnen som de innehåller.

Märkessaltet SYN-BIOTIC är ett farmaceutiskt rent havssalt.

Märkessaltet innehåller optimala mängder kalcium och magnesium för revakvarier, bakterier för räkor och fiskar samt bakteriefoder för att skapa idealiska, näringsfattiga förhållanden för LPS- och SPS-koraller. Samtidigt stöder havssaltet nitrifikation och denitrifikation i kvävecykeln.

Om SYN-BIOTIC havssalt används permanent stabiliseras inte bara mikrobiologin och pH-värdet i havsvattnet, utan djuren kan också vänja sig vid biotopen i akvariet på lång sikt.

Ingredienser:

► Makroelement: kalcium, klor, kalium, magnesium, natrium, svavel.

► Microelements: Aluminium, antimon, arsenik, barium, beryllium, bismut, bly, bor, brom, kadmium, cesium, cerium, krom, kobolt, dysprosium, järn, erbium, europium, fluor, gadolinium, gallium, germanium, guld, hafnium, holmium, indium, jod, iridium, kol, koppar, lantan, litium, lutetium, mangan och molybden, neodym, nickel, niob, osmium, palladium, platina, praseodym, kvicksilver, rhenium, rhodium, rubidium, ruthenium, samarium, skandium, selen, kisel, silver, kväve, strontium, tantal, tellur, terbium, tallium, torium, tulium, titan, volfram, vanadin, ytterbium, yttrium, zink, tenn, zirkonium.

Användning och dosering:

Artikelnr.: TMA-300010410
Innehåll: 10 kg
EAN: 619106104101
Tillverkarnr.: 300010410
Marken (Hersteller): Tropic Marin
Användning: Akvarium, Havsvatten
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Tropic Marin AG, Steinäckerweg 3 – 5, 36367, Wartenberg, Tyskland, www.tropic-marin.com

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Tropic Marin SYN-BIOTIC Havssalt

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder